Islamiyette Kuran veya salavat-I şerife okuyarak sevab gönderebilirsiniz.Yemek pişirebilirsiniz ve yemeğin sevabını da gönderebilirsiniz….yemeği yiyebilir veya fakir insanlara veya komşularınıza verebilirsiniz.

Hatırlayınız, eğer yemek sadaka niyetine pişirildiyse bu yemeği yiyemezsiniz.

Pişirdiğiniz yemeği önünüze koyun ve şöyle yapın.

11 defa salavat-ı şerife okuyunuz.

Ondan sonra Fatiha suresini 1 defa ve ihlas suresini 3 defa (en az) okuyunuz ve şöyle söyleyiniz.

Allahım Peygamberimize ve onun vesilesi ile Hz Adem ve Hz. Havva ve onların çocuklarına ve evlatlarına hatimimizi ve bu yemek için gönderdiğimiz sevabı ve bu ibadetimizi kabul et. Hz. Adem ve  Hz. Havva bizim anne ve babamız olduğu için dua ederken onların isimlerini söylemeyi unutmayınız.

Ondan sonra bütün peygamberlere onların eşlerine ve onların ümmetlerine (burada özellikle sevdiğiniz Peygamberlerin isimlerini söyleyebilrisiniz), Peygamberimizin bütün sahabilerine ve onların eşlerine (burada sevdiğiniz sahabinin adını söyleyebilirsiniz (örneğin Eyüp Sultan Hazretleri),

Sahabileri gören kişilere. Sahabileri gören kişileri görenlere.

Bütün meleklere..özellikle Allah’a yakın olan meleklere(örneğin Hz.Cebrail,Hz. Mikail,Hz. İsrafil ve Hz.israil).

Hz Şeyh Abdul Kadir Geylani’nin vesilesi ile bütün ümmete ve bütün evliyalara sevab gönderiniz.

Özellikle Türkiye’den sevdiğiniz  evliyaların adını söyleyebilirsiniz.(Mevlana Celalledin Rumi Hz, Ebul Hasan Harakani Hz (Kars), Beyazıt Bestami Hz, Hz Aziz Mahmud Hüdayi Hz (Istanbul) Burhanettin Hz (Kayseri), Çoban baba (Adana), vs….Bir Türk olarak Türk evliyaların adlarını söylemelisiniz ve özellikle sizin şehrinizden veya şehirinize yakın olan yerlerden olan evliyaların adlarını.

Ve anne babanıza, arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza da sevab gönderebilirsiniz. Ayrıca hayatta olan sevdiğiniz insanlara da sevab gönderebilirsiniz.

Sonra 11 defa salavat-ı şerife okuyunuz ve yemeğe üfleyiniz.

Lütfen bu yemeğin mübarek bir yemek olduğunu unutmayınız.Sakın çöpe atmayınız. Hepsini yiyip bitirmelisiniz.